Microchip Technology MASMLG26CAE3
Part No.:
MASMLG26CAE3
Datasheet:
AnpuMASMLG26CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
71.2A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG26CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG26CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG26CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG26CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG26CAE3.
Image MASMLG26CAE3
Part Number MASMLG26CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 71.2A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)