Microchip Technology MASMLG28AE3
Part No.:
MASMLG28AE3
Datasheet:
AnpuMASMLG28AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
66A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG28AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG28AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG28AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG28AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG28AE3.
Image MASMLG28AE3 MASMLG28AE3/TR
Part Number MASMLG28AE3 MASMLG28AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V 28V
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V 31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V 45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 66A 66A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)