Microchip Technology MASMLG28CA
Part No.:
MASMLG28CA
Datasheet:
AnpuMASMLG28CA.pdf
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
66A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG28CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG28CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG28CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG28CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG28CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG28CA pin diagram, MASMLG28CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG28CA MASMLG28CAE3
Part Number MASMLG28CA MASMLG28CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V 28V
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V 31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V 45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 66A 66A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)