Microchip Technology MASMLG36A
Part No.:
MASMLG36A
Datasheet:
AnpuMASMLG36A.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMLG
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG36A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG36A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG36A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG36A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG36A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG36A pin diagram, MASMLG36A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG36A MASMLG36AE3
Part Number MASMLG36A MASMLG36AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.6A 51.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)