Microchip Technology MASMLG40CA
Part No.:
MASMLG40CA
Datasheet:
AnpuMASMLG40CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG40CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG40CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG40CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG40CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG40CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG40CA pin diagram, MASMLG40CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG40CA MASMLG40CAE3
Part Number MASMLG40CA MASMLG40CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 46.4A 46.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)