Microchip Technology MASMLG43A
Part No.:
MASMLG43A
Datasheet:
AnpuMASMLG43A.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
43.2A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG43A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG43A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG43A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG43A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG43A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG43A pin diagram, MASMLG43A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG43A MASMLG43AE3
Part Number MASMLG43A MASMLG43AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V 43V
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V 47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V 69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 43.2A 43.2A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)