Microchip Technology MASMLG43CA
Part No.:
MASMLG43CA
Datasheet:
AnpuMASMLG43CA.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
43.2A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG43CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG43CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG43CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG43CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG43CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG43CA pin diagram, MASMLG43CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG43CA MASMLG43CAE3
Part Number MASMLG43CA MASMLG43CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V 43V
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V 47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V 69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 43.2A 43.2A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)