Microchip Technology MASMLG45A
Part No.:
MASMLG45A
Datasheet:
AnpuMASMLG45A.pdf
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.2A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG45A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG45A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG45A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG45A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG45A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG45A pin diagram, MASMLG45A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG45A MASMLG45AE3
Part Number MASMLG45A MASMLG45AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V 45V
Voltage - Breakdown (Min) 50V 50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V 72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 41.2A 41.2A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)