Microchip Technology MASMLG45CAE3
Part No.:
MASMLG45CAE3
Datasheet:
AnpuMASMLG45CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
45V
Voltage - Breakdown (Min):
50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.2A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG45CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG45CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG45CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG45CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG45CAE3.
Image MASMLG45CAE3
Part Number MASMLG45CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V
Voltage - Breakdown (Min) 50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 41.2A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)