Microchip Technology MASMLG48A
Part No.:
MASMLG48A
Datasheet:
AnpuMASMLG48A.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
38.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG48A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG48A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG48A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG48A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG48A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG48A pin diagram, MASMLG48A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG48A MASMLG48AE3
Part Number MASMLG48A MASMLG48AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 38.8A 38.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)