Microchip Technology MASMLG48CA
Part No.:
MASMLG48CA
Datasheet:
AnpuMASMLG48CA.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
38.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG48CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG48CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG48CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG48CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG48CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG48CA pin diagram, MASMLG48CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG48CA MASMLG48CAE3 MASMLG48CA/TR MASMLG48CAE3/TR
Part Number MASMLG48CA MASMLG48CAE3 MASMLG48CA/TR MASMLG48CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Series - - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Bidirectional Channels 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V 53.3V 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V 77.4V 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 38.8A 38.8A 38.8A 38.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)