Microchip Technology MASMLG51AE3
Part No.:
MASMLG51AE3
Datasheet:
AnpuMASMLG51AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMLG
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
36.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG51AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG51AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG51AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG51AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG51AE3.
Image MASMLG51AE3
Part Number MASMLG51AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 36.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)