Microchip Technology MASMLG54AE3
Part No.:
MASMLG54AE3
Datasheet:
AnpuMASMLG54AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
54V
Voltage - Breakdown (Min):
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
34.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG54AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG54AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG54AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG54AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG54AE3.
Image MASMLG54AE3
Part Number MASMLG54AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V
Voltage - Breakdown (Min) 60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 34.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)