Microchip Technology MASMLG58AE3
Part No.:
MASMLG58AE3
Datasheet:
AnpuMASMLG58AE3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
32A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG58AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG58AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG58AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG58AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG58AE3.
Image MASMLG58AE3
Part Number MASMLG58AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 32A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)