Microchip Technology MASMLG60A
Part No.:
MASMLG60A
Datasheet:
AnpuMASMLG60A.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMLG
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
31A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG60A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG60A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG60A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG60A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG60A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG60A pin diagram, MASMLG60A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG60A MASMLG60AE3
Part Number MASMLG60A MASMLG60AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 31A 31A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)