Microchip Technology MASMLG60CA
Part No.:
MASMLG60CA
Datasheet:
AnpuMASMLG60CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
31A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG60CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG60CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG60CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG60CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG60CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG60CA pin diagram, MASMLG60CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG60CA MASMLG60CAE3
Part Number MASMLG60CA MASMLG60CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 31A 31A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)