Microchip Technology MASMLG75A
Part No.:
MASMLG75A
Datasheet:
AnpuMASMLG75A.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG75A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG75A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG75A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG75A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG75A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG75A pin diagram, MASMLG75A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG75A MASMLG75AE3
Part Number MASMLG75A MASMLG75AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 24.8A 24.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)