Microchip Technology MASMLG75CA
Part No.:
MASMLG75CA
Datasheet:
AnpuMASMLG75CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG75CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG75CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG75CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG75CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG75CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG75CA pin diagram, MASMLG75CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG75CA MASMLG75CAE3
Part Number MASMLG75CA MASMLG75CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-215AB, SMC Gull Wing DO-215AB, SMC Gull Wing
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 24.8A 24.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)