Microchip Technology MASMLG8.5A
Part No.:
MASMLG8.5A
Datasheet:
AnpuMASMLG8.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
208.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-215AB (SMLG)
1. How to order MASMLG8.5A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLG8.5A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLG8.5A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLG8.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLG8.5A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLG8.5A pin diagram, MASMLG8.5A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLG8.0A MASMLG8.0AE3 MASMLG8.5A MASMLG8.5AE3 MASMLG85A
Part Number MASMLG8.0A MASMLG8.0AE3 MASMLG8.5A MASMLG8.5AE3 MASMLG85A
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8V 8V 8.5V 8.5V 85V
Voltage - Breakdown (Min) 8.89V 8.89V 9.44V 9.44V 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.6V 13.6V 14.4V 14.4V 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 220.6A 220.6A 208.4A 208.4A 20.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)