Microchip Technology MASMLG8.5CAE3
Part No.:
MASMLG8.5CAE3
Datasheet:
AnpuMASMLG8.5CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMLG
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
208.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)