Microchip Technology MASMLJ13CAE3
Part No.:
MASMLJ13CAE3
Datasheet:
AnpuMASMLJ13CAE3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13V
Voltage - Breakdown (Min):
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
139.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ13CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ13CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ13CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ13CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ13CAE3.
Image MASMLJ13CAE3/TR MASMLJ13CAE3
Part Number MASMLJ13CAE3/TR MASMLJ13CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13V 13V
Voltage - Breakdown (Min) 14.4V 14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.5V 21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 139.4A 139.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TA) -65°C ~ 150°C (TJ)