Microchip Technology MASMLJ160AE3
Part No.:
MASMLJ160AE3
Datasheet:
AnpuMASMLJ160AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB
1. How to order MASMLJ160AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ160AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ160AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ160AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ160AE3.
Image MASMLJ160AE3
Part Number MASMLJ160AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)