Microchip Technology MASMLJ160CA
Part No.:
MASMLJ160CA
Datasheet:
AnpuMASMLJ160CA.pdf
Description:
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB
1. How to order MASMLJ160CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ160CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ160CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ160CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ160CA.
Image MASMLJ160CA MASMLJ160CAE3
Part Number MASMLJ160CA MASMLJ160CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.6A 11.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)