Microchip Technology MASMLJ16A
Part No.:
MASMLJ16A
Datasheet:
AnpuMASMLJ16A.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
115.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ16A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ16A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ16A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ16A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ16A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ16A pin diagram, MASMLJ16A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ16A MASMLJ16AE3 MASMLJ16AE3/TR
Part Number MASMLJ16A MASMLJ16AE3 MASMLJ16AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V 16V 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V 17.8V 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V 26V 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 115.4A 115.4A 115.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TA)