Microchip Technology MASMLJ16CAE3/TR
Part No.:
MASMLJ16CAE3/TR
Datasheet:
AnpuMASMLJ16CAE3/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMLJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
115.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMLJ)
1. How to order MASMLJ16CAE3/TR on Anpu?
3. Are the MASMLJ16CAE3/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ16CAE3/TR?
Image MASMLJ16CAE3 MASMLJ16CAE3/TR
Part Number MASMLJ16CAE3 MASMLJ16CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V 16V
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V 26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 115.4A 115.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)