Microchip Technology MASMLJ170A
Part No.:
MASMLJ170A
Datasheet:
AnpuMASMLJ170A.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ170A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ170A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ170A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ170A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ170A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ170A pin diagram, MASMLJ170A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ170A MASMLJ170AE3
Part Number MASMLJ170A MASMLJ170AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11A 11A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)