Microchip Technology MASMLJ18AE3
Part No.:
MASMLJ18AE3
Datasheet:
AnpuMASMLJ18AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
102.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ18AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ18AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ18AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ18AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ18AE3.
Image MASMLJ18AE3
Part Number MASMLJ18AE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 102.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)