Microchip Technology MASMLJ18CA
Part No.:
MASMLJ18CA
Datasheet:
AnpuMASMLJ18CA.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
102.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ18CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ18CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ18CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ18CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ18CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ18CA pin diagram, MASMLJ18CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ18CAE3 MASMLJ18CA MASMLJ18CA/TR
Part Number MASMLJ18CAE3 MASMLJ18CA MASMLJ18CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 102.8A 102.8A 102.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)