Microchip Technology MASMLJ26A
Part No.:
MASMLJ26A
Datasheet:
AnpuMASMLJ26A.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
71.2A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB
1. How to order MASMLJ26A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ26A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ26A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ26A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ26A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ26A pin diagram, MASMLJ26A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ26A MASMLJ26AE3
Part Number MASMLJ26A MASMLJ26AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V 26V
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V 28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V 42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 71.2A 71.2A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)