Microchip Technology MASMLJ36CA
Part No.:
MASMLJ36CA
Datasheet:
AnpuMASMLJ36CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ36CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ36CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ36CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ36CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ36CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ36CA pin diagram, MASMLJ36CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ36CA MASMLJ36CAE3 MASMLJ36CA/TR
Part Number MASMLJ36CA MASMLJ36CAE3 MASMLJ36CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V 36V 36V
Voltage - Breakdown (Min) 40V 40V 40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 58.1V 58.1V 58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 51.6A 51.6A 51.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)