Microchip Technology MASMLJ40CA
Part No.:
MASMLJ40CA
Datasheet:
AnpuMASMLJ40CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
46.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ40CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ40CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ40CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ40CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ40CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ40CA pin diagram, MASMLJ40CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ40CAE3 MASMLJ40CA MASMLJ40CA/TR
Part Number MASMLJ40CAE3 MASMLJ40CA MASMLJ40CA/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 40V 40V 40V
Voltage - Breakdown (Min) 44.4V 44.4V 44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 64.5V 64.5V 64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 46.4A 46.4A 46.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)