Microchip Technology MASMLJ43A
Part No.:
MASMLJ43A
Datasheet:
AnpuMASMLJ43A.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
43.2A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB
1. How to order MASMLJ43A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ43A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ43A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ43A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ43A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ43A pin diagram, MASMLJ43A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ43A MASMLJ43AE3
Part Number MASMLJ43A MASMLJ43AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V 43V
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V 47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V 69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 43.2A 43.2A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)