Microchip Technology MASMLJ43CAE3
Part No.:
MASMLJ43CAE3
Datasheet:
AnpuMASMLJ43CAE3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
43.2A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ43CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ43CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ43CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ43CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ43CAE3.
Image MASMLJ43CAE3
Part Number MASMLJ43CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 43.2A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)