Microchip Technology MASMLJ48A
Part No.:
MASMLJ48A
Datasheet:
AnpuMASMLJ48A.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
38.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ48A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ48A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ48A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ48A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ48A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ48A pin diagram, MASMLJ48A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ48A MASMLJ48AE3 MASMLJ48A/TR MASMLJ48AE3/TR
Part Number MASMLJ48A MASMLJ48AE3 MASMLJ48A/TR MASMLJ48AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V 53.3V 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V 77.4V 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 38.8A 38.8A 38.8A 38.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)