Microchip Technology MASMLJ48CA
Part No.:
MASMLJ48CA
Datasheet:
AnpuMASMLJ48CA.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
38.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB
1. How to order MASMLJ48CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ48CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ48CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ48CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ48CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ48CA pin diagram, MASMLJ48CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ48CA MASMLJ48CAE3 MASMLJ48CAE3/TR
Part Number MASMLJ48CA MASMLJ48CAE3 MASMLJ48CAE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - -
Bidirectional Channels 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 38.8A 38.8A 38.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TA)