Microchip Technology MASMLJ51A
Part No.:
MASMLJ51A
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuMASMLJ51A.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
36.4A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB
1. How to order MASMLJ51A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ51A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ51A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ51A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ51A.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ51A pin diagram, MASMLJ51A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ51A MASMLJ51AE3
Part Number MASMLJ51A MASMLJ51AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 51V 51V
Voltage - Breakdown (Min) 56.7V 56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 82.4V 82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 36.4A 36.4A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)