Microchip Technology MASMLJ60CA
Part No.:
MASMLJ60CA
Datasheet:
AnpuMASMLJ60CA.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
31A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ60CA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ60CA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ60CA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ60CA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ60CA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ60CA pin diagram, MASMLJ60CA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ60CA MASMLJ60CAE3
Part Number MASMLJ60CA MASMLJ60CAE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V 60V
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V 96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 31A 31A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)