Microchip Technology MASMLJ6.5A
Part No.:
MASMLJ6.5A
Datasheet:
AnpuMASMLJ6.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
267.9A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB
1. How to order MASMLJ6.5A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ6.5A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ6.5A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ6.5A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ6.5A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ6.5A pin diagram, MASMLJ6.5A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ6.0CA MASMLJ6.0CA/TR MASMLJ6.0A MASMLJ6.0AE3 MASMLJ6.5A
Part Number MASMLJ6.0CA MASMLJ6.0CA/TR MASMLJ6.0A MASMLJ6.0AE3 MASMLJ6.5A
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - - -
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels - - 1 1 1
Bidirectional Channels 1 1 - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6V 6V 6V 6V 6.5V
Voltage - Breakdown (Min) 6.67V 6.67V 6.67V 6.67V 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 10.3V 10.3V 10.3V 10.3V 11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 291.3A 291.3A 291.3A 291.3A 267.9A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)