Microchip Technology MASMLJ70A/TR
Part No.:
MASMLJ70A/TR
Datasheet:
AnpuMASMLJ70A/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC SMLJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
26.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMLJ)
1. How to order MASMLJ70A/TR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ70A/TR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ70A/TR price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ70A/TR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ70A/TR.
Image MASMLJ70A MASMLJ70AE3 MASMLJ70A/TR
Part Number MASMLJ70A MASMLJ70AE3 MASMLJ70A/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V 70V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V 77.8V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V 113V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 26.6A 26.6A 26.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)