Microchip Technology MASMLJ70CAE3
Part No.:
MASMLJ70CAE3
Datasheet:
AnpuMASMLJ70CAE3.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
26.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ70CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ70CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ70CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ70CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ70CAE3.
Image MASMLJ70CAE3
Part Number MASMLJ70CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 26.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)