Microchip Technology MASMLJ75A
Part No.:
MASMLJ75A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuMASMLJ75A.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB
1. How to order MASMLJ75A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ75A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ75A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ75A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ75A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ75A pin diagram, MASMLJ75A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ75A MASMLJ75AE3
Part Number MASMLJ75A MASMLJ75AE3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 24.8A 24.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)