Microchip Technology MASMLJ7.5AE3
Part No.:
MASMLJ7.5AE3
Datasheet:
AnpuMASMLJ7.5AE3.pdf
Description:
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
7.5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
232.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ7.5AE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ7.5AE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ7.5AE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ7.5AE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ7.5AE3.
Image MASMLJ7.0A MASMLJ7.0AE3 MASMLJ7.5A MASMLJ7.5AE3 MASMLJ70A
Part Number MASMLJ7.0A MASMLJ7.0AE3 MASMLJ7.5A MASMLJ7.5AE3 MASMLJ70A
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7V 7V 7.5V 7.5V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 7.78V 7.78V 8.33V 8.33V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12V 12V 12.9V 12.9V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 250A 250A 232.6A 232.6A 26.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)