Microchip Technology MASMLJ75CAE3
Part No.:
MASMLJ75CAE3
Datasheet:
AnpuMASMLJ75CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AB
1. How to order MASMLJ75CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ75CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ75CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ75CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ75CAE3.
Image MASMLJ75CAE3
Part Number MASMLJ75CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 24.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)