Microchip Technology MASMLJ85A
Part No.:
MASMLJ85A
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuMASMLJ85A.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Military
Qualification:
MIL-PRF-19500
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-214AB
1. How to order MASMLJ85A on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ85A is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ85A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ85A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ85A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MASMLJ85A pin diagram, MASMLJ85A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MASMLJ85A MASMLJ85AE3 MASMLJ85AE3/TR
Part Number MASMLJ85A MASMLJ85AE3 MASMLJ85AE3/TR
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series - - -
Packaging Bulk Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V 85V 85V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V 94.4V 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V 137V 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.8A 20.8A 20.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)