Microchip Technology MASMLJ85CAE3
Part No.:
MASMLJ85CAE3
Datasheet:
AnpuMASMLJ85CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.8A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB
1. How to order MASMLJ85CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ85CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ85CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ85CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ85CAE3.
Image MASMLJ85CAE3
Part Number MASMLJ85CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.8A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)