Microchip Technology MASMLJ90CAE3
Part No.:
MASMLJ90CAE3
Datasheet:
AnpuMASMLJ90CAE3.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB
1. How to order MASMLJ90CAE3 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MASMLJ90CAE3 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MASMLJ90CAE3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MASMLJ90CAE3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MASMLJ90CAE3.
Image MASMLJ90CAE3
Part Number MASMLJ90CAE3
Manufacturer Microchip Technology
Package/Case DO-214AB, SMC
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)