Microchip Technology MAUPTB10
Part No.:
MAUPTB10
Description:
TVS DIODE 10VWM 18VC POWERMITE 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.33A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Powermite 1 (DO216-AA)
1. How to order MAUPTB10 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MAUPTB10 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MAUPTB10 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAUPTB10?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MAUPTB10.
7.How to contact us to get technical supports, such as MAUPTB10 pin diagram, MAUPTB10 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAUPTB10 MAUPTB10E3
Part Number MAUPTB10 MAUPTB10E3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-216AA DO-216AA
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V 10V
Voltage - Breakdown (Min) 11V 11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18V 18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.33A 8.33A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW) 1000W (1kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)