Microchip Technology MAUPTB12
Part No.:
MAUPTB12
Description:
TVS DIODE 12VWM 21.6VC POWERMIT1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.94A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Powermite 1 (DO216-AA)
1. How to order MAUPTB12 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MAUPTB12 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MAUPTB12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAUPTB12?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MAUPTB12.
7.How to contact us to get technical supports, such as MAUPTB12 pin diagram, MAUPTB12 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAUPTB12 MAUPTB12E3
Part Number MAUPTB12 MAUPTB12E3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-216AA DO-216AA
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V
Voltage - Breakdown (Min) 13.8V 13.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.6V 21.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.94A 6.94A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW) 1000W (1kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)