Microchip Technology MAUPTB17
Part No.:
MAUPTB17
Description:
TVS DIODE 17VWM 29.2VC POWERMIT1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.14A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)
Powermite 1 (DO216-AA)
1. How to order MAUPTB17 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that MAUPTB17 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the MAUPTB17 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAUPTB17?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MAUPTB17.
7.How to contact us to get technical supports, such as MAUPTB17 pin diagram, MAUPTB17 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAUPTB17 MAUPTB17E3
Part Number MAUPTB17 MAUPTB17E3
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Package/Case DO-216AA DO-216AA
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels - -
Bidirectional Channels 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V 17V
Voltage - Breakdown (Min) 19V 19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.14A 5.14A
Power - Peak Pulse 1000W (1kW) 1000W (1kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)