Microchip Technology MCP1791-3002E/ET
Part No.:
MCP1791-3002E/ET
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuMCP1791-3002E/ET.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3V 70MA 5DDPAK
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 70mA
Current - Output:
70mA
Current - Quiescent (Iq):
130 µA
Current - Supply (Max):
210 µA
PSRR:
90dB ~ 80dB (100Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DDPAK-5
1. How to order MCP1791-3002E/ET on Anpu?
3. Are the MCP1791-3002E/ET price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCP1791-3002E/ET?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MCP1791T-5002E/DC MCP1791T-3002E/DC MCP1791T-3302E/DC MCP1791-3002E/ET MCP1791-3302E/ET
Part Number MCP1791T-5002E/DC MCP1791T-3002E/DC MCP1791T-3302E/DC MCP1791-3002E/ET MCP1791-3302E/ET
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube Tube
Product Status Obsolete Active Obsolete Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 30V 30V 30V 30V 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 3V 3.3V 3V 3.3V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 70mA 1.3V @ 70mA 1.3V @ 70mA 1.3V @ 70mA 1.3V @ 70mA
Current - Output 70mA 70mA 70mA 70mA 70mA
Current - Quiescent (Iq) 130 µA 130 µA 130 µA 130 µA 130 µA
Current - Supply (Max) 210 µA 210 µA 210 µA 210 µA 210 µA
PSRR 90dB ~ 75dB (100Hz ~ 1kHz) 90dB ~ 80dB (100Hz ~ 1kHz) 90dB ~ 80dB (100Hz ~ 1kHz) 90dB ~ 80dB (100Hz ~ 1kHz) 90dB ~ 80dB (100Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C